Přihlásit se
Zaregistrovat se

medved

Jednou z prvních jarních rostlin je medvědí česnek. Přírodní životabudič se specifickou česnekouvou vůní, která však nezpůsobí tak silný zápach z úst, jako obyčejný český česnek. Jeho jedinečná chuť je pikantní, ale zároveň jemná.

Říká se, že za přívlastek medvědí opravdu vděčí medvědům, kteří jej po dlouhém zimním spánku vyhledávali a za lány své oblíbené jarní pochoutky dokázali putovat i desítky kilometrů. Podle jiných zdrojů takhle česnekové listy pojmenovali už staří Germáni, ti věřili, že jim
dodají medvědí sílu.

Jedná se o významnou detoximedvedkační potravinu. Obsahuje totiž důležité vitaminy (A, B1, B2, C) a stopové prvky železa, zinku, hořčíku, vápníku a dalších prvků, které lidské tělo potřebuje. Také má tak pozitivní účinky jelikož mimo jiné obsahuje allicin(viz níže).

Tato rostlina působí nejblahodárněji samozřejmě čerstvá, pokud ji ale správně sušíme, odšťavňujeme a zpracováváme, uchováme její chuť, vůni i léčivé účinky.

VÝZNAMNÉ SLOŽKY

Vitamin C

 • Antioxidant upevňující imunitu, který pomáhá při tvorbě bílých krvinek a kolagenu a podporuje pružnost kostí, zubů a cév. • Medvědí paprika obsahuje přibližně 150mg/100g tohoto vitaminu. Pro srovnání se jedná přibližně o 145mg/100g více, než nalezneme v klasickém jablku.

Allicin

 • Právě tato látka způsobuje onu jedinečnou vůni. Allicin je velmi silný spojenec při boji s chřipkou, nachlazením, angínou, respiračními problémy nebo průjmy. Allicin také mírní tuberkulózu, potírá stafylokoky a streptokoky, předchází vzniku oparů a podporuje hojení ran.

Železo

 • Životně důležitá minerální látka, kterou náš organismus potřebuje pro zachování zdraví. Nedostatkem této látky trpí především děti, těhotné ženy nebo sportovci. Deficit železa se projevuje výraznou bledostí, problémy s dýcháním, únavou či ztrátou menstruace. Je vhodné ho do jídelníčku zařadit spíše v dopoledních hodinách, kdy se nejlépe vstřebává.

BLAHODÁRNÉ ÚČINKY

O tom, že je medvědí česnek blahodárnou rostlinou již není pochyb. Je nevyvratitelným faktem, že obsahuje velké množství vysoce prospěšných látek pro lidské tělo. Ale s jakými zdravotními prolémy nám ještě může pomoci?

 • pomáhá na nachlazení, choroby dýchacích cest a chřipku
 • vliv na cévní soustavu – podpora srdce, čistění krve, reguluje krevní tlak, prevence srdečních onemocnění
 • vliv na trávicí soustavu – vhodný při infekčních průjmech, pomáhá proti zácpě a nadýmání
 • vliv na vylučovací soustavu – detoxikuje ledviny a močový měchýř, má močopudné účinky
 • likvidace plísní a bakterií v organismu
 • účinky proti rakovinnému bujení
 • čistí tělo a játra od škodlivých látek
 • harmonizuje zažívání a podporuje chuť k jídlu

VYUŽITÍ

Kromě toho, že se medvědí česnek hodí do všech jídel, kam obyčejně přidáváme český česnek, je také vhodný například do obilné kaše, salátu, pesta nebo smoothie. Jeho lístky mají tedy velký rozsah využití.

Nabízíme Vám hned 4 směsi, které tento přírodní životabudič obsahují:

Kokosové chilli                Medvědí paprika                Zázvorový kmín          Bylinková směs

Kokosové chilliMedvědí česnek       Bylinková směs

Načítání...